Doğduğumuz andan ölene kadar hayatımız sürekli bir yolculuktur. Manzara değişir, insanlar değişir, ihtiyaçlar değişir ama tren hep ileri gider. Hayat bir trendir, tren istasyonu değil ” der Paulo Coelho
Ve uğradığım bu istasyonlardan biri ROMA!

Hayatımın en uzun yürüyüşü 30 km işte bu şehrin sokaklarında serilidir. Her metre karesi tarih, sanat ve gotik mimarisi ile en sevdiğim istasyon ROMA!

İtalya da gezilecek en önemli yerlerden biri şüphesiz ROMA’dır. 2800 yıllık tarihinin kalıntılarını günümüze kadar korumayı başarmış olması ile turistlerin uğrak yeri olmasına şaşmamalı diyorum.

İçersinde Katolikler için büyük öneme sahip olan VATİKAN’ı bulundurması ile sahip olduğu tarihinin yıldızlarını taçlandırıyor diyebiliriz.

ROMA’ ya ayak bastığımız andan itibaren tarihi eser cennetine dütüğümüzü düşündüm. Adımı mı atıyorum tarih adımı mı atıyorum tarihi eser işte bu diyorum. Bu şehirde metroya , otobüse binmeye gerek yok. Zira çevresinde 30- 32 km dolaşarak hem tüm ROMA’yı gezmiş hemde hiç bir ayrıntıyı kaçırmamış olursunuz.

Havaalanında iner inmez bir turist haritası temin etmeniz Romayı gezmeniz için gayet yeterli diyebilirim. Zira her yer biribine yürüme mesafesindedir.

roma2İlk göz çarpan yapı tabi ki Kolezyum! Spartakus hayranlarına görsel bir şölen yaşatan bu tarihi yapıyı görmek heyecan vericiydi. M.Ö. 72 ylında başlanan yapı Romanın en güzel eserlerinden biridir. İçeriye girmek için uzun bir kuyruk beklemeyi göze alırsanız. Mutlaka içini gezin derim. Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için dışarıdan izlemekle yetindik.

Kolezyum  ilerisinde , Roma’nın en ihtişamlı yeri şüphesiz Vittorio Emanuele II Anıtı ( Vittoriano) yer alıyor. Bu anıt kralı onurlandırmak için yapılmış. Önündeki ateş eski çağlarda 7 gün 24 saat hiç durmadan yanıyormuş. Yani ateş sönerse Birleşik İtalya Krallığının sonunun geleceğine inanıyorlarmış.

Meşhur Trevi Aşk Çeşmesi! (Fontana di Trevi) Google da  Roma da gezilecek yerler yazdığınızda karşınıza ilk çıkan eserdir. Biz kendisini gördüğümüz de hayal kırıklığı yaşadık. Tadilata almışlardı. Umarım bu sene itibari ile bu çalışma tamamlanmıştır.  Tabiki bu güzel çeşmenin bir hikayesi bulunuyor. Trevi adına bir kadın elinde su testileriyle askerlerle karşılaşır. Askerler susdadıklarını ve nereden su bulabileceklerini sorarlar. Aşk Çeşmesinin bulunduğu yeri askerlere gösteren kadın uzaklaşır. Ve o yerden su çıkar. Bunun üzerine bu çeşmeye adı verilir.

roma5Çeşmeden biraz ileride karşınıza İspanyol Merdivenleri çıkar. Sanırım 10-15 yürüme mesafesindeydi. Tahmin ettiğiniz üzere İspanya Konsolosluğu tarafından yapılmıştır. Bu turist ordusunu bu merdivenlerde görmeniz mümkün diyebilirim 🙂

İspanyol Merdivenleri hemen yan tarafında ise Popolo Meydanını (Piazza del Popolo)  görürsünüz. Bu meydan da Melekler ve Şeytanlar kitabı ve filmine konu olan bir kardinalin öldürdüğü kiliseyi yer alıyor. Basilica di Santa Maria del Popolo

Yine yolları arşınlıyoruz ve Pantheon bize merhaba diyor. Pantheon , romalı ünlelere ait mezarların olduğu bir binadır. Dışarıdan şöyle bir bakıyorsunuz büyüsü sizi hemen sarıyor. Giriş ücretsiz hiç tereddüt etmeden giriyoruz 🙂 İç kısmı dış kısmı kadar etkileyici değil ama görmenizi tavsiye ederim.

roma3Akşam üzeri rotamızı yukarıya VATİKANIN yakınlarındaki Melekler Kalesine (Castel Sant’Angelo) çeviriyoruz.  Melekler Kalesi’nin çevresinde seyyar satıcılar hediyelik eşya tezgahlarını görebilirsiniz. Turistler genelde çanta alıyor. Alırken mutlaka pazarlık yapın. Zira 60 Euro olan bir çantayı 20 Euroya kadar indirebilirsiniz 🙂 Melekler Kalesi , Roma da en çok beğendiğimiz yer oldu. En tepesine çıktığımızda tüm Roma ve Vatikan’ı ayaklarınızın altına seriyor. Rehberimizden, Melekler Kalesi’nin altında bir bent olduğunu ve bu bentin Papa’yı saldırılara karşı korumak için yapılmış olduğunu öğreniyoruz.

 

 

roma7Ve Roma içinden bir şehir doğuruyor. VATİKAN ‘ı görmemek imkansız.

Vatikan meydanı inanılmaz derece büyük ve gösterişi ile  turistlerin hemen ilgisini çekiyor. Aziz Petrus Bazilikası’na giriş için uzun bir kuyruğa giriyorsunuz. Yaklaşık 20 dk sonunda içeri girebildik. Bazilikası gezenler ardından sol bölümden aşağıya doğru inen merdivenlerden ölüler şehrine iniyor. Burada daha önce ölen Papa’lara ait mezarlar bulunuyor. Eğer Vatikana ayak basıyorsanız mutlaka bir rehber edinin. Zira Aziz Petrus Bazilikası’nın içinde gerçek bir tarih yaşanıyor. Ve size biri bu tarihi anlatırsa gördükleriniz gerçek olur. Yoksa sadece resimleri görürürsünüz. Bu tarihi asla kaçırmayın derim.

roma1Roma da tarih anlat anlat gör gör bitmez. Size yemeklerinden bahsetmek gerekirse pizza, makarna ve dondurma bu üçlüye her yer de rastlarsınız ve mutlaka denemelisiniz.

Roma da otobüs , metro, taksi hiç birini önermiyorum. Bisiklet kiralayabilirsiniz ya da bizim yaptığımız gibi yürüyerek tüm Roma’yı adım adım gezebilirsiniz.

Mutlaka gezi listesinde olmasını istediğim bu yere en kısa zamanda uğramanızı tavsiye ederim.

Gezilecek çok şehir var. Sıradakin de görüşmek üzere 🙂

Sevgiler

Bahar Baltacı