Motivasyon?

Motivasyon Nedir? Nereden Gelir? Nereye Gider?

Motivasyon Yürekten Gelir ve Yine Yüreğe Gider.

Son zamanlarda işler pek yolunda gitmiyor. Belki de yol da değilim. Belki de yol bende değildir.

Ama ne zaman motivasyon benden giderse o zaman hatırlarım. Rocky 6 filmindeki en özel sahneyi hatırlarım. Sonra derim ki Anneni ziyaret etmeyi unutma!

 

Rocky balboa’nın oğlu babasını eleştirdikten sonra, Rocky Balboa şu sözleri söyler;

lerin yolunda gitmediğinde büyük bir gölge gibi suçlayacak yerler aradın. Dünya her zaman güllük gülistanlık değildir. Acımasız ve kötü bir yerdir. Ne kadar güçlü olduğun önemli değil. Eğer dünyaya izin verirsen, seni dizlerinin üzerine çökertir ve sonsuza kadar öyle kalmana sebep olur.

Sen, ben, hiç kimse hayat kadar güçlü darbe vuramayız. Ama önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değil. Önemli olan o darbeyi yedikten sonra ileriye doğru devam edip etmediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun. İste kazanmak böyle bir şey.

Simdi ne hak ettiğini biliyorsan hak ettiğin şeyi al. Ama o darbeleri almaya hazır olmalısın ve birilerini suçlayıp istediğim yere gelemedim. Sebebi oydu veya buydu ya da her hangi bir şeydi diyemezsin. Bunu korkaklar yapar ve bu sen değilsin. Sen bundan daha iyisin.

Kendine inanmaya başlayana kadar kendine ait bir hayatın olmayacak.

Önemli olan ne kadar güçlü vurabildiğin değildir. Önemli olan darbeyi yedikten sonra, ileriye doğru gidip gitmediğindir. Kaç darbe alıp hayatta yoluna devam edebiliyorsun.

İste kazanmak böyle bir şey.
Başarı, ulaşılabilecek liman, son durak veya varış noktası değil; sürekli olarak mücadele etmek , ayakta kalıp yoluna devam etmektir…

Sevgiyle Kalın

Bahar Baltacı