hayvanBu dünya fişlenmek diye bir şey var.
Her yer de her an karışınıza çıkabilir.
Ondan kurtuluş yoktur. Peşinizi asla bırakmaz taa fizan’a gitseniz bile sizi arar bulur.
Din, ırk, spor, sanat, siyaset, memleket, okul, kıyafet, tipiniz bile ne ararsanız bulunur.
Seç fişini bitir insanlığını!

Bir arkadaşımın daveti üzerine bu akşam hiç tanımadığım kabalık bir grubun içine karıştım.

Kısa bir toplu tanışma merasimden sonra garson siparişleri almak için masamıza geldi.

Hepimiz sırayla siparişlerimizi verdik. Garson masadan uzaklaşınca masa da yaşanan diyalogları aynen sizinle paylaşmak istiyorum.

Bay A :Bahar yemeği acılı söylediğine acıyı çok seviyorsun. Acıyı Adanalılar sever. Adanalı mısın sen ?

Ben :Hayır değilim. Damak tadı diyelim.

Bay A :Hımmm. Ben de acıyı çok severim. Ben Gaziantep Üniversitesin de okudum.Yemekleri o kadar lezzetli ve bir o kadar acılı ki alışmamak imkansız ( gülüyor). Sahi sen nerede okumuştun ? Hangi üniversite ?

Ben :İşletme okudum. (Bu arada şarap servis edildi)

Bay A :Beyaz şarabı sevdiğine göre sanırım balık seversin. Akdeniz kadınları gibisin zaten. Sahi nereliydin ?

Ben :Senin adın bay etiket sanırım.

Bay A : Anlamadım. Çarptı seni şarap adım Bay A (gülüyor)

Ben : Yok yok ben gayet iyiyim. Sen kendinde değilsin. Senin adın Bay etiket. Geldiğimden beri beni etiketlemeye çalışıyorsun.

Karadenizliyim desem aşırı milliyetçi diyeceksin. Doğuluyum desem aşırı bölücü diyeceksin. Ben en iyisi İzmirliyim diyeyim. İzmir’in kızları güzeldir. Çok okumuştur dersin.Değerim gözünde bir puan artar.

imdi işimi de sormak istersin. Mesela tezgahtarım desem. Dönüp benle iki laf etmeyeceksin. Ne anlar o siyasetten falan dersin. Ama finansçıyım desem şöyle ülkenin en iyi firmalarından birinin adını versem. İmrenerek bakarsın bana. Kim bilir bonus bile kazanırım belki.

Nerede oturuyorsun sorusu olmazsa olmazın tabi ki , Ümraniye, Sarıgazi falan dersem ALLAH’ın dağı dersin. Ama bağdat caddesi , nişantaşı dersem gözlerin ışıl ışıl olur.

İnancı sormasan eksik kalırsın. Sünni mi? Alevi mi ? Müslüman mı ? Hristiyan mı ? hangisi sana yakınsa o olursam. Tadından yenmez.

Ve siyasi görüşüm. Ya beni seni yakınlaştırır ya uzaklaştırır. Hani medeni insanlar gibi karışıklı tartışamayız mesela. Ülkemizi daha ileriye götürmek için doğruları yanlışları konuşamayız objektif olarak tabi ki sen eğer senin tarafında değilsem ıyyy fikir ayrılıkları der elinin tersi ile beni masadan siler atarsın.

Saymakla bitmez fişlerin. Seç fişini al değerini. Seç fişini al saygıyı!

Doğarken seçme şansımızın olmadığı memleketimize göre , okurken yada okumazken yine seçme şansımız olmadığı eğitimimize göre, sevdiğimiz ya da sevmediğimiz işimize göre, inanıp yada inanmadığımız inançlarımıza göre, tutuğumuz futbol takımına göre, bizi insan olarak değerlendirip önem sırasına koyacaksınız.

Fikirlerimiz, düşüncelerimiz, bu hayatta insanlık için yaptıklarımızın, farklı bakış açılarımızın, tüm renkleri sevmemizin, yaratıcı fikirlerimizin, vicdanımızın, oynağımız oyunların, verdiğimiz mutlulukların, sevinçlerin, iyiliklerimizin, çizdiğimiz resimlerin zerre önemi olmadan bizi insan olarak değerlendireceksiniz. Arkadaş olarak, sevgili olarak , iş ortağı olarak değerlendireceksiniz.

Sizler ki insansınız o zaman ben insan değilim ben bir hayvanım.

Çünkü hayvanlar asla birbirlerini ayırmazlar.

Ön yargısız Kalın, Ayrımcısız Kalın.
Bahar Baltacı